Začátečnické chyby

 Mezi největší začátečnické chyby, které jsem po určité době objevil, patřily tyto:

 

Chybějící obchodní systém

 

Určitý vlastní obchodní systém, kterého se každý obchodník řídí, je pravděpodobně alfou i omegou úspěchu při obchodování. Systémů, jak vydělávat je hodně a záleží také na povaze, co si určí.

Každopádně to, že jsem se neřídil žádným systémem a nevěděl jsem, podle čeho určovat, do kterého obchodu vstoupit nebo ne, kolik do něj vložit a kdy vystupovat, byl značný nedostatek, neboť poté jsem se nechával ovlivňovat pouze pocity. V případě, že obchod šel náhodou do zisku, tak se projevila chamtivost, kvůli které jsem obchod nechal běžet déle, než bylo dobré a nakonec v mnoha případech byl uzavřen ve ztrátě.

Snaha rozumět všemu

Od chybějícího vlastního obchodního plánu se dále odvíjely chyby další, jako například snaha rozumět všemu, což vedlo k tomu, že jsem nerozuměl téměř ničemu a obchodoval jen podle chybných dojmů, případně podle doporučení, které jsem nalezl na internetu. Bohužel, většina doporučení, která byla nalezena na internetu, byla vydána jen v zájmu například určité investiční skupiny, která se pomocí svých výroků snaží alespoň částečně ovlivnit trh.

Přílišná aktivita

Další chybou bylo domnění, že čím déle budu sledovat grafy, tím lepší a v případě, že se nějaká burza uzavře, začít okamžitě sledovat další. Samozřejmě, že značná aktivita je důležitá, ovšem přílišná diverzifikace pozornosti je také na škodu. Tato chyba naštěstí nebyla tak zásadní, neboť se časem projeví formou únavy.

Chybějící časový rozvrh

 

Rozhodl jsem se, také na základě doporučení z diskusí, že si určím časový rozvrh. Vzhledem k tomu, že obchodování mám jen jako vedlejší zájem, mi nejlépe vyhovovalo sledování obchodní seance USA, kde se burzy otevírají v 15:30 našeho času a uzavírají se ve 22:00. Většinou tedy můj obchodní den probíhá tak, že cca půl hodiny před otevření začnu sledovat nová data a zprávy, zjistím, jestli se v daný den nezveřejňují nějaká důležitá data, která by mohla značně ovlivnit trh a dle toho si určím další časový plán na daný den. Mnohdy je aktivita pouze v rámci 2-3 hodin, avšak výjimečně je to i více.

 

Neznalost způsobů analýzy trhů

Pokud při obchodování nevíte, jak odhadovat trhy a řídíte se jen svým často klamným dojmem například podle něčeho, co zaslechnete v rádiu či zkusíte koupit akcie firmy jen proto, že ji znáte, je to problém. Po určité době jsem si toto však uvědomil, neboť jsem začal studovat způsoby analýzy trhů. 

Neuvědomování si rizika

Tato chyba byla zpočátku u mne způsobena hlavně tím, že jsem věděl, že se jedná pouze o demo účet a nic se mi tedy nestane, pokud bude prodělečný jeden, dva či všechny obchody. Po velmi krátké době jsem si však uvědomil, že demo účet by se měl brát vážně, neboť mnohé vzorce, které si vypracujeme během obchodování na demo účtu, se poté přenesou i na obchodování se skutečnými penězi. 

Psychologie obchodování

Dalším problémem byla špatná psychologie, kdy bylo potřeba srovnat si několik věcí : 

 

 

Vyrovnání se ztrátami

Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování, a čím dříve jsem se s tím smířil, tím lépe. S největší pravděpodobností neexistuje systém, který by zaručoval, že nikdy neutrpím ztrátu.

Z počátku bylo vyrovnávání se se ztrátami velmi těžké i přesto, že se jednalo o obchody na demo účtu, avšak ten pocit neúspěchu byl velmi nepříjemný. Zvláště v dnešní době, kdy se za neúspěchy většinou trestá a tento pocit je v nás zakotven již ze školních lavic, bylo těžké smířit se s tím, že se něco nedaří.

Později jsem však začal dílčí neúspěchy chápat jako jakési ponaučení do budoucna, které se mi vyplatí. Tím samozřejmě nechci říct, že pokud přijde špatný obchod, který je ztrátový, tak na něj okamžitě zapomenu.

Většinou obchod zanalyzuji a pokusím se nalézt příčinu, proč byl ztrátový, z toho se pokusím poučit a příště stejnou chybu neopakovat.

Nemyslet na peníze, ale na body

Na tuto radu jsem narazil na některé z internetových stránek zabývajících se tímto tématem a musím uznat, že je velmi užitečná. Jakmile jsem si vše začal představovat pouze pod body, případně pod procentuální úspěšností jednotlivých obchodů za určité období, značně se mi zjednodušilo uvažování nad jednotlivými obchody.

 

Nedělat příliš obchodů

Méně je někdy více, což platí i v tomto případě. V době, kdy jsem prováděl třeba i desítky obchodů během týdne, se můj demo účet snižoval velikou rychlostí, neboť jsem veškeré obchody dostatečně nepromýšlel. Proto jsem přešel na jiný systém, kdy většinou během jednoho týdne neprovedu více než 5 obchodů. Dává mi to dostatečný časový prostor k promýšlení vstupů do pozic, zároveň však není potřeba sledovat grafy 24 hodin denně.

 

(Ne)Schopnost akce

Tento pouze psychologický problém se u mě projevoval velmi často a občas i stále projevuje. Jedná neschopnost spustit předem naplánovaný obchod i přes to, že nastala přesně situace, v kterou jsem doufal. Za tímto problémem pravděpodobně stojí určitý druh chamtivosti, který mne pořád drží od vstupu s vidinou, že situace může být ještě lepší a obchod ještě ziskovější, což se ale ve většině případů nestane. Toto řeším často tím, že si zadám příkaz, který automaticky spustí obchod s předem naplánovanými parametry.

 

Přehnaná očekávání

Při plánování obchodů je lepší být o něco skeptičtější, než je možná nezbytné. Samozřejmě, občas obchod může vyjít lépe, než jsem očekával, ovšem velmi často jsem spokojený i s menším ziskem.

 

TOPlist