Warren Buffet

Warren Buffet, přezdíván jako Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí, který se zabývá investováním, obchodováním, filantropii. Je dobře znám pro své schopnosti dobrého odhadu na trhy, maximalizací svých zisků a podnikavostí již od útlého věku.

    Warren se narodil v roce 1930 v Omaze, jeho matka byla doktorkou a jeho otcem byl burzovním makléřem. Již od útlého dětství byla na Warrenovi zřejmá jeho podnikavost, neboť už v šesti letech začal prodávat plechovky s Coca Colou a v 11cti letech si koupil své první akcie za 38 dolarů/ks a prodal je při 40ti dolarech, což se pro něj stalo tvrdou lekcí, neboť po krátké době vystoupala hodnota jedné akcie na 200 dolarů. 

    Poté, co se jeho rodina přestěhovala do Washingtonu, si našel práci jako roznašeč novin a časopisů. Z toho si našetřil menší kapitál, za který koupil ve věku čtrnácti let 16 hektarů zemědělské půdy v Nebrasce, kterou následně pronajímal.  Zdá se to téměř nepředstavitelné, ale přesto je to fakt. Během těchto svých podnikatelských aktivit, mezi které dále patřilo například umisťování výherních automatů po barech a hernách nebo vedení 50ti roznašečů novin, studoval také Univerzitu v Pensylvánii. Tu ale nedokončil a přestoupil na další školu, kterou též nedokončil.

     Dostudoval teprve další školu ve Washingtonu, která znamenala pro něj životní změnu, neboť na ní pochopil základy burzy a investování do akcií. Na této škole vyučoval odborník, který Warrena naučil hledat akcie podhodnocených firem, u kterých bylo možné očekávat růst, na čemž poté založil svou investiční strategii.

    Dalším důležitým milníkem Věštcova života byl rok 1962, kdy zainvestoval do tehdejší textilní firmy, která nesla název Berkshire Hathaway. Následně jí v roce 1965 převzal a přebudoval na investiční kapitálovou společnost, jejíž tržní hodnota přesahuje stovky miliard dolarů. Buffet časem dosáhl takového vlivu, že stačilo, aby koupil akcie nějaké firmy a to samo o sobě zapříčinilo, že jejich cena začala okamžitě stoupat.  

    Warren má se svou již zesnulou ženou tři děti, které však mnoho z majetku, který jeho otec získal, mnohé neuvidí, neboť většinu peněz daruje na dobročinné účely. I přes své obrovské bohatství, díky kterému patří mezi pět nejbohatších lidí na světě, však nikdy nijak nerozhazoval. Bydlí přes padesát let ve stejném domě, který koupil za cca 30 tisíc dolarů a do restaurace chodí ve stejné ulici, ve které žije.

    Ve svém věku se nadále věnuje investování, avšak svůj věk nebere na lehkou váhu a pomalu hledá svého nástupce, ke kterému bude moc jednou svět vzhlížet. I přesto ho do toho však nic netlačí, neboť dle jeho slov se cítí fit a je prý úžasné, co dokáže Coca Cola s příchutí chery a hamburgery, čímž si rýpl do tvrzení, že se jedná jídla absolutně ničící naše zdraví. 

 

image

,,Zabere dvacet let, než si vybuduješ svou reputaci a pět minut, než si ji zničíš. Když se nad tím zamyslíš, budeš dělat věci jinak. "

 
TOPlist